Księgarnia przy Fredry


EKSPRESJE ROK 2011 TOM II

EKSPRESJE ROK 2011 TOM II

ISBN: 978-0-9570833-0-1
Autor: -
Wydawca: Norbertinum
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 241

Promocja   

Cena: 22.00 16.50 zł
Książka dostępna również w naszej księgarni w Poznaniu, ul. Fredry 10.

Tom drugi „Ekspresji” (2011) to przede wszystkim Rocznik Miłoszowy, który powstał w 10-lecie urodzin poety-myśliciela. Literackim scenariuszem wydarzenia „Pierwsze wykonanie”. Poeci Krakowa Czesławowi Miłoszowi [...] do tomu dołożyli się Konfratrzy z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, przenosząc odbiorcę w świat bohemy artystycznej – do Jamy Michalikowej. Zaproszona przez pisarzy z królewskiego miasta uczestniczyłam w Krakowskiej Nocy Poezji.

W programie „Ekspresji” ważne miejsce zajmuje kwestia kulturowej tożsamości emigracji polskiej. I tak – w dwu odsłonach poznajemy Laureata dwu nagród roku 2011, Andrzeja Dobosza; a po lekturze kilku artykułów zamieszczonych w roczniku rozpoznajemy skalę talentów literackich i wiedzy historycznej Marka Baterowicza.

W kroplach poetyckiego aforyzmu Katarzyna Latała uniwersalizuje „rozważania o współczesności” , a w prozie upomina się o prawo do fantazji. Ekfrazy Elżbiety Lewandowskiej transformują wytwory pędzla i palety w literackie przekazy. Opowiadania Barbary Storey (przeznaczone również dla czytelników anglojęzycznych), zarysowując realia, zwłaszcza po roku 2004, bezwizowego przyboru Polaków w Wielkiej Brytanii, na gorącym uczynku przyłapują m.in. wzajemne relacje pomiędzy „opiekuńczym krajem” a imigrantami.

„Archiwum pamięci” ma chronić fakty historyczne przed wypaczeniem i amnezją. Niekonwencjonalne sprawozdanie Krystyny Kulej rewiduje zatem przeświadczenia i nastawienia dotyczące Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą, które narastały wokół nie tylko w ciągu ostatnich dwu lat.

Prezentujemy w „Ekspresjach” eseje i szkice, opracowania literackie, recenzje książek, analizy, diagnozy, wspomnienia... Przeciwstawiamy się czczej propagandzie, żywimy awersję do cenzury i zjawisk pokrewnych – odkręcamy przekręty. Pismo kierujemy do czytelnika rozumiejącego, wymagającego i żywo komentującego.

fragm. „Na rozbiegu”

Zobacz także:


MIĘDZY KONWENCJĄ A INNOWACJĄ SZKICE O POLSKIM DRAMACIE I TEATRZE


MIĘDZY ORYGINAŁEM A PRZEKŁADEM 1(39 R 24


ROMANTYCZNE PRZECHADZKI POGRANICZEM

MIĘDZY JĘZYKIEM A WIZUALNOŚCIĄ
MIĘDZY JĘZYKIEM A WIZUALNOŚCIĄ

POZYTYWISTYCZNE DYLEMATY SZKICE O PROBLEMACH LITERATURY, FILOZOFII I NAUKI
POZYTYWISTYCZNE DYLEMATY SZKICE O PROBLEMACH LITERATURY, FILOZOFII I NAUKI

POGRANICZE.STUDIA I SZKICE LITERACKIE
POGRANICZE.STUDIA I SZKICE LITERACKIE


LEKTURY W CZASIE


LITERACKIE FRAGMENTY W XVI-WIECZNEJ SYLWIE RODZINY PIENIĄŻKÓW ZE SKRZYDLNEJ


CZARNE ORAZ LAMPA I ISKRA BOŻA LITERATURA NA RYNKU IDEI

Zaloguj się do sklepu
E-mail:
Hasło:
 

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć tutaj.

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj.

Wartość koszyka:
0.00 złNewsletter
E-mail:
Zapisz Wypisz
Nowości
Promocje
Bestsellery