Księgarnia przy Fredry


SKLEPIENIA PSEUDOPOLIGONALNE W ARCHITEKTURZE GOTYCKIEJ

SKLEPIENIA PSEUDOPOLIGONALNE W ARCHITEKTURZE GOTYCKIEJ

ISBN: 978-83-61033-62-2
Autor: ADAMSKI J.
Wydawca: Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 304

Cena: 39.00 zł
Książka dostępna również w naszej księgarni w Poznaniu, ul. Fredry 10.

Rozprawa Jakuba Adamskiego jest wybitnym studium poświęconym problematyce sklepień pseudopoligonalnych, zakreślonym z rozmachem w ogólnoeuropejskiej perspektywie. Autor z wielką erudycją i starannością przedstawia historię tego specyficznego fenomenu sklepień gotyckich na terenie średniowiecznej Europy. Formułując własne interpretacje i hipotezy dotyczące genezy oraz ewolucji sklepień pseudowielobocznych, opiera je na wnikliwych analizach poszczególnych obiektów architektonicznych, przedstawionych w porządku chronologiczno-topograficznym. W stanowiących zrąb książki opisach kolejnych interesujących go realizacji swoją uwagę skupia nie tylko na sklepieniach, ale rekapituluje też ogólny stan badań poświęconych danym budowlom, ich chronologię czy problematykę rozwarstwienia, nierzadko zajmując przy tym krytyczne stanowisko wobec ustalonych w tradycji badawczej tez.

Podzielona na sześć rozdziałów, poprzedzonych Wstępem i zakończonych Wnioskami końcowymi, publikacja cechuje się klarowną kompozycją i logiczną sekwencją argumentacji. Uzupełnia ją obszerne i kompletne zestawienie bibliograficzne, indeksy oraz streszczenie w języku angielskim. Integralną częścią książki jest znakomity materiał ilustracyjny (w zdecydowanej większości będący wynikiem kilkuletnich naukowych podróży Autora, pozwalających mu na autopsję kilkudziesięciu budowli rozmieszczonych między Atlantykiem a ziemiami dawnego państwa krzyżackiego), na który składa się 288 zdjęć i rysunków, ułatwiających śledzenie narracji.

W polskim piśmiennictwie naukowym opracowania z tej dziedziny badań historycznoartystycznych nie były dotąd licznie reprezentowane. Publikacja Jakuba Adamskiego znakomicie wypełnia tę lukę badawczą, zarówno dzięki nowatorstwu prezentowanego tematu, obszerności zgromadzonego materiału artystycznego, jak i wielości oryginalnych tez postawionych przez Autora.

Zobacz także:

MIEJSKI GRUNT
MIEJSKI GRUNT

AKTUALNOŚĆ FUNKCJI ARCHITEKTURY ŚWIĄTYNI GOTYCKIEJ
AKTUALNOŚĆ FUNKCJI ARCHITEKTURY ŚWIĄTYNI GOTYCKIEJ


JURGÓW KOŚCIÓŁ ŚW. SEBASTIANA


WITOLD CĘCKIEWICZ MONOGRAFIA TOM 1 I 2

OŚWIECENIE CZYLI TU I TERAZ 9788366147744
OŚWIECENIE CZYLI TU I TERAZ 9788366147744


PLANTY PROMENADY RINGI ŚRÓDMIEJSKIE ZAŁOŻENIA PIERŚCIENIOWE GDAŃSKA...


FRYZ GRECKI JĘZYK WYPOWIEDZI MALARSKIEJ W POSZUKIWANIU AUTORSKIEGO ZNAKU

FRAGMENT/BAŁKA
FRAGMENT/BAŁKA

ARCHITEKTURA JEST NAJWAŻNIEJSZA. ROZMOWY T.1
ARCHITEKTURA JEST NAJWAŻNIEJSZA. ROZMOWY T.1

Zaloguj się do sklepu
E-mail:
Hasło:
 

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je założyć tutaj.

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj.

Wartość koszyka:
0.00 złNewsletter
E-mail:
Zapisz Wypisz
Nowości
Promocje
Bestsellery