Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Prezentowana książka, dedykowana Profesorowi Andrzejowi Borowskiemu, stanowi zbiór artykułów napisanych przez Jego uczniów i najbliższych współpracowników z krakowskiej polonistyki. Kompozycję tomu wyznaczają zagadnienia bliskie Profesorowi i obecne w jego własnej twórczości naukowej - są to mit złotego wieku, idea humanitas, tożsamość kulturowa oraz definiowanie własnej i cudzej przestrzeni, sztuki wyzwolone, bonae litterae oraz renesansowa rzeczpospolita uczonych i artystów.
W pracy podjęto problem reprezentatywności badań sondażowych. Publikację podzielono na pięć zasadniczych części. Na początku dokonano prezentacji paradygmatu całkowitego błędu pomiaru, a także identyfikacji najważniejszych źródeł błędów oddziałujących na jakość badania oraz reprezentatywność próby, by następnie podjąć szczegółowe zagadnienia związane z operatami doboru prób badawczych, schematami losowania oraz fenomenem niepełnej realizacji próby badawczej. Główną uwagę Autor koncentruje na metodologicznych konsekwencjach pewnych działań badawczych oraz post-badawczych, podejmowanych na etapie losowania próby, jej terenowej realizacji oraz statystycznej analizy danych uzyskanych z pomiaru prób reprezentatywnych. Całość zamykają rekomendacje zawierające wytyczne w zakresie oceny poziomu reprezentatywności próby sondażowej.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
TOM I - Odpowiadając na wyzwania czasu, kiedy to wszystkie procesy społeczne jednocześnie skomplikowały się i uległy przyśpieszeniu, wywołując tym samym określone reakcje w werbalnym zachowaniu człowieka i społeczeństwa, współczesne badania socjolingwistyczne mają wyraźnie interdyscyplinarny charakter.
W tej sytuacji zbadanie zachowań werbalnych społeczeństwa coraz wyraźniej wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na różne ekstralingwistyczne czynniki z jednej strony i kognitywne procesy uwarunkowane danymi czynnikami z drugiej strony. Tym samym uwaga badacza, próbującego uchwycić dynamikę zachodzących zmian, coraz częściej zwrócona jest na współdziałanie, wzajemne wpływy i wzajemne przenikanie się językowych, i socjalnych zjawisk, obustronne uwarunkowanie socjalnego i werbalnego zachowania osób uczestniczących w komunikacji. Istotne znaczenie ma przy tym fakt, iż w roli uczestnika komunikacji może występować zarówno jednostka, jak i społeczeństwo w całości bądź określona grupa.