Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Prezentowana książka, dedykowana Profesorowi Andrzejowi Borowskiemu, stanowi zbiór artykułów napisanych przez Jego uczniów i najbliższych współpracowników z krakowskiej polonistyki. Kompozycję tomu wyznaczają zagadnienia bliskie Profesorowi i obecne w jego własnej twórczości naukowej - są to mit złotego wieku, idea humanitas, tożsamość kulturowa oraz definiowanie własnej i cudzej przestrzeni, sztuki wyzwolone, bonae litterae oraz renesansowa rzeczpospolita uczonych i artystów.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.
TOM I - Odpowiadając na wyzwania czasu, kiedy to wszystkie procesy społeczne jednocześnie skomplikowały się i uległy przyśpieszeniu, wywołując tym samym określone reakcje w werbalnym zachowaniu człowieka i społeczeństwa, współczesne badania socjolingwistyczne mają wyraźnie interdyscyplinarny charakter.
W tej sytuacji zbadanie zachowań werbalnych społeczeństwa coraz wyraźniej wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na różne ekstralingwistyczne czynniki z jednej strony i kognitywne procesy uwarunkowane danymi czynnikami z drugiej strony. Tym samym uwaga badacza, próbującego uchwycić dynamikę zachodzących zmian, coraz częściej zwrócona jest na współdziałanie, wzajemne wpływy i wzajemne przenikanie się językowych, i socjalnych zjawisk, obustronne uwarunkowanie socjalnego i werbalnego zachowania osób uczestniczących w komunikacji. Istotne znaczenie ma przy tym fakt, iż w roli uczestnika komunikacji może występować zarówno jednostka, jak i społeczeństwo w całości bądź określona grupa.
Praca zwiera tablice miąższości drewna okrągłego oraz tablice dodatkowe. W tablicach podano miąższości drewna okrągłego grubego w m3 z dokładnością do dwóch znaków dziesiętnych. Miąższość obliczono stosując wzór środkowego przekroju.
Średnicę środkową podano od 1 do 100 cm w odstopniowaniu co 1 cm.
Długość drewna podano od 1 m w odstopniowaniu co 10 cm. Długość zróżnicowano zależnie od grubości drewna, mianowicie od najcieńszych i najgrubszych sztuk przyjęto mniejszą długość, a dla średnich grubości przyjęto długość większą.
Długość drewna umieszczono pośrodku tablic dla ułatwienia odczytów i zmniejszenia możliwości popełnienia błędu przy wyszukiwaniu miąższości.
Tablice dodatkowe zawierają współczynniki zamienne dla sortymentów cienkich i stosowanych oraz miąższość drewnianych słupów teleenergetycznych. Podane współczynniki zamienne zgodne są z obowiązującymi normami branżowymi i innymi. Tablice dodatkowe zawierają również tablice powierzchni przekroju oraz tablice do obliczania średnicy i powierzchni przekroju z obwodu.
W tablicach do obliczania średnicy i powierzchni przekroju uwzględniono średnice drzew od 1 do 100 cm w odstopniowaniu co 1 mm.
W tablicach do obliczania średnicy i powierzchni przekroju z obwodu podano zależność wielkości średnicy, powierzchni przekroju i obwodu dla drzew o średnicy od 101 do 200 cm. Średnice podano w odstopniowaniu co 1 cm.
Brak dodatkowego opisu tej pozycji.